Ostale su mi jedino očeve sažaljive reči koje su u mojoj dečijoj mašti napravile čitav film o njima.
Prošlo je tri meseca kako sam uživao u mirisima Sahare.Oko nas, bila je bodljikava žica koja nas je čuvala od neprijatelja koji nisu naši. I kada bismo izlazili, izlazili bi naoružani u pancirima, sa šlemovima i obezbeđenjem, čuvajući se, naravno, od neprijatelja protiv kojih nisam imao ništa. Ali predveče, kada bih se popeo na bedem baze po kojoj bih traćario vreme trčeći, ispred mene je bilo ogromno prostranstvo Sahare koje bi polako tonulo u noć.
Nigde zalazak sunca i rađanje meseca nije lepši nego tamo.
I nigde odlazak meseca na spavanje, i rađanje sunca ne puni grudi takvom milinom, kao u toj pustinji. Možda je tome kriva i činjenica, da je onaj, ružni i savremeni svet s druge strane nje. A ona tako velika i prostrana da taj svet čini još daljim.
Spremao sam se da odem izvan tog zabrana oko koga sam imao neprijatelja koji nisu bili moji.
Rađanje sunca u sahelskoj Africi. Na rubu Sahare |
Od Norvežana, naših šefova, dobio sam kartu za bisznis klasu i mogućnost da putujem bilo gde. Hteo sam na Kiljimandžaro. Da tražim mesto odakle je Gregori Perk u liku Dok Harija otklupčavao svoj život gledajući u snegove Kiljimandžara, ali sa parama koje sam imao želja mi je bilo dalja nego Gregori Peku sa sve gangrenoznom nogom.
Hteo sam do Viktorijinog jezera, Kenije ili Zaznibara, ali i mrtav Gregori Pek je bio bliži Kiljimandžaru nego verovatnoća da ja dođem na bilo koje od navedenih mesta. I ostao mi je moj dragi drug Rile i njegova Etiopija. Daleko da se žalim, posebno što sam imao sreće da imam njega u Africi, ali biti u Africi i ne osetiti zov divljine je isto kao i boraviti u Šumadiji pored kazana sa rakijom, a ne probati prepek.
Gregori Pek i Suzan Hajvard u filmu „Snegovi Kiljimandžara. |
Prošao sam pasošku kontrolu improvizovanog aerodroma u Abečeu. Seo na betonski pod prostora odakle se ulazilo u kombi, pa direktno u Lir džet. Crnac u plavoj radničkoj bluzi je otključavao spoljašnja vrata i puštao putnike po njihovom redu letenja. Do mene sedi jedini belac. Ja pušim, on ćuti. U trenutku me pita: „ Brate, jesi ti iz Srbije“? Na srpskom, ili njegovom hrvatskom, saznaću kad mi bude bio rekao odakle je. Razmenismo telefone, dogovorismo da se posetimo… Moj avion do N’Jamene je bio spreman. I toliko od našeg balkanskog bratstva. Kriv je naravno avion.
Ali, u Etipiji me čekao moj drug Rile. Tada mladi, sada još uvek mlad, karijerni diplomata. Ima Rile sreće, jer u našoj karjernoj diplomatiji su ostali sve mladići. On je možda poslednji mladac koji neće nikada ostariti. Toliko nam diplomatija brzo živi, da ostale diplomate dolaze sa silikonske trake, i još brže odlaze na značajnije dužnosti. Svet se zadnjih godina naprosto grabi za našim diplomatkinjama, (kako bi rekle naše drage feministkinje). Sreća u nesreći pa je svetski magnat diplomatije, Hju Hefner umro, tako da ćemo se konačno stabilizovati.
Zašto je Tito od svih careva najviše voleo cara Salasija.
Оставите одговор